Stavíme zděný bungalov
I přes současný obrovský boom různých dřevostaveb včetně těch mobilních, kdy jsou tyto objekty mnohdy k nerozeznání od zděných staveb, stále v naší zemi přetrvává obrovský zájem o vlastní bydlení ve vyzděné obvodové konstrukci z cihel, tvárnic či kamenů. Pevné zdivo vyvolává v lidské mysli pocit bezpečí, a to nejen ve formě útočiště před stresujícími faktory zvenčí, ale zejména z důvodu zajištění stability objektu, co se týče bariéry proti požáru. Někteří lidé nespatřují v dřevostavbách to, co by očekávali od solidního zázemí, a připadá jim, že jde o něco méněcenného.
Jestliže se rozhodnete dát přednost zděnému domu, máte dvě možnosti. Tou první je stavba patrová, směřovaná do výšky jednoho či dvou podlaží nad úrovní terénu, případně zapuštěná ve svahu se suterénními místnosti či s garáží. Druhou možností je zděný bungalov na klíč.
Domy typu bungalovů možná pro někoho působí příliš lacině, ale ve skutečnosti je to velmi mylný dojem. Bývají dokonce i výhodnější v porovnání s patrovou výstavbou, a to z několika důvodů.
Nestíníte si na zahradě – patrové domy se hodí spíše do velkých zahrad, kde se vytratí jejich výška, a lépe to pak splyne s okolním terénem. Jen si vybavte například zámecké objekty, které jsou obklopené rozsáhlými parky, a kde i monumentální vzhled nepůsobí příliš sevřeně. Na zahradě kolem bungalovu se budete cítit volněji, svobodněji, dům vám nebude vrhat dlouhé stíny a i s menší zahradou si vystačíte ke spokojenému pobytu.
Máte vše na dosah – údržba bungalovu je mnohem snazší, protože je vše nízko, a nehrozí tu nějaké nepříjemnosti v souvislosti s používáním dlouhého žebříku. Kupříkladu při čištění okapových svodů si vystačíte jen s krátkými štaflemi, a stejně tak při opravách střešní krytiny, komínového tělesa, hromosvodu atp. Při náhodném pádu ze židle v průběhu umývání oken se nemůže stát nic dramatického, jako u staveb s okny umístěnými ve výškách nad čtyři metry nad zemí.