Proč se u nás vládnoucí strany každé volby otočí
O tom, že politika není jednoduchá, asi není třeba diskutovat. Přesto si i laik může všimnout několika zajímavých trendů, které se pravidelně opakují. Jedním z těch, které mají na náš život největší dopad, je neustálé střídání vládnoucích stran a opozice, a to prakticky po každých parlamentních volbách. A má to samozřejmě svůj důvod.
Tím prvním je samozřejmě samotné postavení opozice, která takto může poukazovat na chyby současné vlády, a říkat lidem, jak by tyto problémy řešila ona, kdyby byla u kormidla. Naopak vládnoucí strana obvykle nesplní prakticky ani část z toho, co měla ve svém předvolebním programu. Nelze se tedy divit, že lidé jsou následně frustrovaní, a dají hlas opozici s tím, že se situace změní. Bohužel tomu tak není, a v dalších volbách se celý scénář opakuje.
Problém je, že tento v podstatě neustálý kolotoč znamená, že se naše země nemá v podstatě možnost nikam posunout, ať už ekonomicky či politicky. Každá nová vláda stráví první část svého funkčního období tím, že se snaží zrušit nařízení té předchozí, případně i vyžehlit její „průšvihy“, a to leckdy nepopulárními, leč nutnými opatřeními. V další části implementují některé ze svých nápadů, avšak dříve, než se stačí pořádně rozběhnout, jsou zde nové volby, a s nimi prakticky kompletní změna politiky. A tak celý proces začne nanovo.
Jistě, je pravdou, že nejsme jediná země, která má tento trend, avšak v žádné jiné není tak výrazný, jako je tomu u nás. Tomu samozřejmě nepřispívá ani to, že prakticky všem politikům, bez ohledu na stranu či směřování, jde především o peníze a udržení vlastní pozice, takže jim často nevadí ani lhát svým voličům či brát úplatky. To se samozřejmě čas od času provalí, a tak vznikají politické skandály.
Bylo by možné tento vývoj nějakým způsobem zastavit? Ano, ovšem to by chtělo jak vůli voličů, tak i politiků. A bohužel, ani na jedné straně není, zvláště ve spojní s tím, jak se nás politici často snaží rozdělit. A to je velká škoda.